We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

Lesní park Klimkovice

Moje největší pýcha – Lesní park Klimkovice.

Po pěti letech se Občanskému sdružení Čisté Klimkovice, jehož jsem předsedou, povedlo dokončit více než kilometrový okruh v lázeňském lese u klimkovických Sanatorií. A největší frajeřina je první posed pro vozíčkáře….. Park má své vlastní stránky www.lesni-park.cz.

Jakub Unucka. Lesní park Klimkovice a největší chlouba - dvoupatrový posed.

Lesní park Klimkovice a největší chlouba – dvoupatrový posed.

Ojedinělý bezbariérový Lesní park začalo naše občanské sdružení Čisté Klimkovice budovat vedle Sanatorií Klimkovice na takzvaném hýlovském kopci. V lesích nedaleko Ostravy se tak postupně rodí jedinečná bezbariérová oáza.

Když jsme vybudovali první část parku s bezbariérovou lesní cestou, začali nás oslovovat tělesně postižení, kteří do klimkovických sanatorií jezdí. Vítali možnost, že mohou na vozíčcích nebo s berlemi do upraveného lesa, mimo areál lázní. Někteří z nich se na klasickou lesní túru dostali poprvé v životě. Složitý byl pro ně ale přístup k jednotlivým atrakcím.

Jakub Unucka. Lesní park Klimkovice a slavnostní otetevření první etapy v roce 2011.

Lesní park Klimkovice a slavnostní otevření první etapy v 2011

 

Bezbariérová závodní dráha

Ve spolupráci s několika organizacemi tělesně handicapovaných, s Klubem českých turistů a s fyzioterapeuty ze Sanatorií Klimkovice se tak začala rodit myšlenka lesního parku skutečně bez bariér. Areál se postupně rozrůstá nejen o další úseky s upravenými cestami, ale také o řadu atrakcí – cvičebních prvků. Navrhovala je zahradní architekta Iva Škrovová s klimkovickou architektkou Petrou Ševcůjovou. Cvičební prvky koncipovaly po konzultacích s terapeuty tak, aby je mohli využívat i lidé s tělesným postižením, dokonce i vozíčkáři.

Všechny prvky v parku musí být dvoupatrové, a to buď horizontálně, nebo vertikálně. Takže například nový posed s vyhlídkou do okolí má první patro, na které se dá najet po plošině i s invalidním vozíčkem, a druhé patro, kam se leze po žebříku.

Dvoupatrová je svým způsobem i závodní dráha na konci parku. Jedna část je rovná, upravená tak, aby se dala bez potíží projet vozíčkem, druhá je naopak plná překážek. Všechny prvky v parku jsou dřevěné, aby nerušily ráz lesa. Vyráběli je zkušení řezbáři. Některé sochy vznikaly na řezbářském sympoziu, které sdružení Čisté Klimkovice pravidelně pořádá od roku 2011.

Jakub Unucka. Společná fotka s řezbáři na Sympozium 2013.

Společná fotka s řezbáři na Sympozium 2013.

Naučné stezky

Součástí nově otevírané části parku jsou též naučné okruhy s panely, které popisují funkci lesa, informují o zajímavostech Moravskoslezského kraje, upozorňují na správné ekologické chování a věnují se i lidskému zdraví, kterému prospívá pohyb v přírodě.

„Když je hezky a nemám právě léčebné procedury, jsem venku. S mnoha pacienty se za ty roky už známe, takže se v parku scházíme. Nejčastěji jsme v dřevěné energetické pyramidě, která nás nabíjí pozitivní energií. To, že se tady můžeme na našich dopravních prostředcích i projet, nemá chybu. Tleskám všem, kteří se o to zasloužili,“ pochvaluje si dvaačtyřicetiletá Pavlína Březinová, která skončila na vozíčku po těžké dopravní nehodě.

Jakub Unucka. Celkový pohled na Pohybový areál v Lesním parku. Pro cvičení zdravých i handicapovaných na jednom místě.

Celkový pohled na Pohybový areál v Lesním parku. Pro cvičení zdravých i handicapovaných na jednom místě.

 

Více informací o Lesním parku najdete zde.